Aktualności

10/12/2017

KILKA PYTAŃ O LECZENIE KANAŁOWE

Mimo nieustającego rozwoju stomatologii, leczenie endodontyczne (kanałowe) nadal wywołuje mieszane uczucia.

Pacjenci, którym zalecono tego typu leczenie, często obawiają się związanego z nim bólu, negatywnych następstw, czy dużych kosztów.

 

Aby rozwiać Państwa wątpliwości dotyczących leczenia kanałowego, przedstawiamy poniżej listę pytań najczęściej zadawanych przez naszych Pacjentów w odniesieniu do tego tematu. 1. Na czym polega leczenie kanałowe?

Pisząc w skrócie – leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanału  zęba ( odpowiedzialnej za ukrwienie  i unerwienie) oraz wypełnienie komory materiałem stabilizującym.

Więcej na ten temat w zakładce endodoncja.

 

2. Jak rozpoznać, czy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Częstymi symptomami są: długotrwała nadwrażliwość zęba na ciepło lub zimno, ból odczuwany  podczas żucia, zmiana koloru zęba, obrzęk dziąseł.

 

3. Dlaczego lekarz sprawdza wrażliwośc zęba na ból?

Poza informacją od pacjenta, bardzo często lekarz sam sprawdza wrażliwośc zęba na ból, prowokując reakcję. Odpowiedź na ból ze strony miazgi mówi nam dużo o stopniu zaawansowania problemu endodontycznego.

Jeśli przerwy między reakcjami bólowymi są długie, zwykle mamy do czynienia z początkowym stadium rozwoju choroby. Częste, promieniujące bóle sygnalizują nieodwracalne stany zapalne miazgi i oznaczają fakt, że jest choroba zęba jest  rozwinięta.

 

4. Czy po leczeniu ból ustąpi?

Przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać jeszcze ból i dyskomfort. Może pojawic sie również delikatna opuchlizna. Jęsli pacjent odczuwa wspomniane dolegliwości, powinien poinformować o tym fakcie swojego stomatologa, który – po przeprowadzeniu kontroli – przepisze stosowne środki przeciwbólowe.

 

5. Czy po odbudowaniu zęba będzie on wyglądał tak, jak przed zabiegiem?

Ząb leczony kanałowo musi zostać odbudowany, by móc we wlaściwy sposób spełniać swoje funkcje. Ponieważ wlaściwy dostep do kanałów może wymagać usunięcia znacznej części korony zęba, często wymagana jest specjalna odbudowa – porcelanowa korona – montowana na umieszczanych w kanałach sztyftach.  Jeśli zniszczenie zęba przed leczeniem endodontycznym jest niewielkie, do odbudowy wystarcza konwencjonalne wypełnienie kompozytowe.

 

6. Czy ząb leczony kanałowo może ulec przebarwieniu?

Zdarza się, że ząb leczony endodontycznie może zmienić kolor. Jeśli nawet do tego dojdzie, istnieje wiele metod pozwalających przywrócić naturalny kolor zęba. Wśród tych metod warto wymienić mi.in. chemiczne wybielanie, czy odbudowy protetyczne (licówki, korony).

 

7. Czy leczenie kanałowe może być przeprowadzane u kobiet w ciąży?

Nie od dziś wiadomo, że zły stan jamy ustnej może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Jeśli więc u kobiety ciężarnej dojdzie do stanu zapalnego i bólu zęba, bezwzględnie trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. Należy jedynie pamiętać o zakazie wykonywania w tym  czasie zdjęć rtg, czy zbyt długim leżeniu na plecach w trakcie leczenia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W naszym gabinecie stosujemy specjalne znieczulenia całkowicie bezpieczne dla przyszłych mam.

 

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.