Profilaktyka

W naszym Centrum skupiamy sie nie tylko na szeroko pojętym leczeniu stomatologicznym, nasi specjaliści zwracają bowiem baczną uwagę również na kwestie profilaktyki. W Gabinecie Ra-Dent higienizacją i zabiegami z zakresu profilaktyki zajmują się zarówno lekarze dentyści, jak i sztab wykwalifikowanych higienistek stomatologicznych.

profilaktyka_nr_1

 

PROFILAKTYKA, czyli zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Pozwala na utrzymanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu i nie dopuszcza do powstania m.in. próchnicy, czy zapalenia dziąseł.

 

Szczotkowanie zębów, stosowanie płynu do płukania i nici dentystycznych to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Przy tym wszystkim, niezbędne są również regularne wizyty kontrolne. Należy je wykonywać nie rzadziej niż, co:

6 miesięcy u osób dorosłych,

3-4 miesiące przy pacjentach cierpiących na zapalenie przyzębia

– 3 miesiące u kobiet w ciąży,

– 3 miesiące w przypadku pacjentów ortodontycznych,

3-4 miesiące w przypadku dzieci,

 

Systematyczne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych w jamie ustnej i umożliwiają odpowiednio szybkie podjęcie leczenia.

W trakcie badania lekarz:

 • dokładnie zdiagnozuje ewentualne ubytki i podejmie odpowiednie działania zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby zębów,
 • wychwyci i skoryguje błędy dotyczące higieny jamy ustnej, jakie popełniamy w domu,
 • doradzi, w jaki sposób prawidłowo szczotkować oraz nitkować zęby
 • pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów

Podstawą prawidłowej profilaktyki są również zabiegi higienizacyjne, które przeprowadzamy w domu. W prawidłowym dbaniu o zęby pomogą nam trzy etapy higieny jamy ustnej:

 1. Szczotkowanie (skuteczne usuwanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmu z powierzchni zębów za pomocą szczoteczki do zębów; najczęściej zalecana techniką jest metoda Roll u dorosłych czyli tzw. wymiatanie lub pomoże nam w tej technice szczoteczka elektryczna, oraz metoda Fonesa- tzw. „kółeczka”- u dzieci)
 2. Nitkowanie (oczyszczanie powierzchni stycznych zębów za pomocą nici między-zębowej). Uwaga! Posiadacze aparatów ortodontycznych i mostów! Używajcie specjalnej nitki ze sztywnym końcem, która umożliwi czyszczenie wokół aparatu i pod mostem, np. Super floss firmy ORAL B.
 3. Płukanie (w zależności od potrzeb pacjenta stosuje się płukanki przeciw próchnicowe, na nadwrażliwość zębów czy poprawiające kondycję zębów oraz przeciw nieświeżemu oddechowi).

Lekarze i higienistki z gabinetu RaDent przeprowadzą odpowiednio dobrany do Państwa potrzeb i problemów,  instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej, a także przedstawią:

 1. techniki szczotkowania zębów,
 2. metody oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
 3. metody oczyszczania języka,
 4. artykuły i materiały do higieny jamy ustnej.

Doskonała higiena jamy ustnej oraz zębów to nasz priorytet. Gabinet stomatologiczny RaDent wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia, które pozwalają w sposób komfortowy na wykonywanie takich zabiegów jak:

 • Skaling
 • Polishing
 • Piaskowanie
 • Fluoryzacja

Skaling – jest zabiegiem profilaktycznym. Polega na usuwaniu osadów twardych, czyli kamienia nazębnego. Powinien być on wykonywany 1-2 razy w roku. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywana jest równocześnie prawidłowa higiena jamy ustnej. Skaling zalecany jest dla osób ze skłonnością do paradentozy, ponieważ usuwanie kamienia nazębnego w jego wczesnej postaci chroni zęby przed dalszym obnażaniem szyjek zębowych i postępującym zanikiem kości jako początek paradentozy. Zalecany jest również przed zabiegiem wybielanie zębów. Skaling przeprowadza się przy użyciu skalarów ultradźwiękowych.

Przeciwwskazania do wykonania Skaling:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:

 • Rozrusznik serca
 • Pourazowe odklejanie siatkówki oka
 • Ciąża

Polishing – czyli polerowanie powierzchni zębów – jest stosowany po skalingu. Pozwala na usunięcie większości osadów miękkich, ale przede wszystkim poprzez nadanie gładkości powierzchni zębów, opóźnia proces ponownego odkładania kamienia na ich powierzchni.

profilaktyka_nr_2

Piaskowanie – zabieg mający na celu dokładne oczyszczanie zębów z osadów nazębnych oraz nieestetycznych przebarwień zębów pochodzenia zewnętrznego tj.: palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino.

Piaskowanie wykonywane jest za pomocą piaskarki, która pod ciśnieniem wyrzuca drobinki piasku z wodą, tym samym oczyszczając powierzchnię zębów. Piaskowanie stosuje się również jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem. Wykonuje się go również po ultradźwiękowym skalingu celem dokładniejszego usunięcia osadu nazębnego. W zależności od trybu życia oraz stanu uzębienia zaleca się, aby zabieg powtarzać nawet, co kilka miesięcy.  Piaskowanie trwa jedynie 20-30 min w zależności od ilości osadu i jest on bezbolesny.

Fluoryzacja – zalecana jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z demineralizacją szkliwa, erozją, wysokim ryzykiem próchnicy (dzieci, osoby spożywające duże ilości słodyczy bądź słodzonych napojów, osoby niepełnosprawne) czy też nadwrażliwością zębów.
Fluoryzację przeprowadza się poprzez nałożenie na powierzchnię zębów lakierów lub żeli zawierających wysokie stężenie związków fluoru po uprzednim oczyszczeniu powierzchni zębów. Zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Demineralizacja – to proces, który zachodzi na powierzchni szkliwa w niskim pH środowiska jamy ustnej. Polega na rozpuszczaniu hydroksyapatytów szkliwa i jest sytuacją potencjalnie prowadzącą do próchnicy. Do demineralizacji dochodzi przy spożyciu dużej ilości słodyczy oraz słodkich napojów gazowanych czy soków, po których pH śliny spada i długo nie wraca do normy. Na szczęście jest to proces odwracalny- po przywróceniu właściwego pH śliny. Tak, więc skuteczną walką z demineralizacją jest zmiana sposobu żywienia oraz fluoryzacja, która bardzo skutecznie wspomaga REMINERALIZACJĘ.

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.