W naszym Centrum skupiamy się nie tylko na szeroko pojętym leczeniu stomatologicznym, nasi specjaliści zwracają bowiem baczną uwagę również na kwestie profilaktyki. W Gabinecie Ra-Dent higienizacją i zabiegami z zakresu profilaktyki zajmują się zarówno lekarze dentyści, jak i sztab wykwalifikowanych higienistek stomatologicznych.

PROFILAKTYKA, czyli zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Pozwala na utrzymanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu i nie dopuszcza do powstania m.in. próchnicy, czy zapalenia dziąseł.

Szczotkowanie zębów, stosowanie płynu do płukania i nici dentystycznych to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Przy tym wszystkim, niezbędne są również regularne wizyty kontrolne. Należy je wykonywać nie rzadziej niż, co:

6 miesięcy u osób dorosłych,

3-4 miesiące przy pacjentach cierpiących na zapalenie przyzębia

– 3 miesiące u kobiet w ciąży,

– 3 miesiące w przypadku pacjentów ortodontycznych,

3-4 miesiące w przypadku dzieci,

Jama ustna stwarza dogodne warunki do rozwoju róznego typu drobnoustrojów. Bruzdy, okolice szyjek zębowych, grzbiet języka to nefralgiczne miejsca, w których najczęściej rozpoczyna się kolonizacja bakterii.

Dlatego tak ważne jest  dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Czym jest biofilm?

Pisząc w skrócie – BIOFILM to skupisko bakterii w jamie ustnej. Biofilm, który powstaje na twardym podłożu, tj. szkliwie, protezach, mostach protetycznych, czy aparatach ortodontycznych nosi miano płytki bakteryjnej.

ROZWÓJ PŁYTKI NAZĘBNEJ

Etapy rozwoju:

Na skutek elektrostatycznej adsorpcji bakterie zaczynają przyczepiać się do bezbakteryjnej błonki (osłonki) nabytej. Proces przebiega w trzech fazach:

Faza I —> trwa 1-2 dni; pojawiają się Gram-dodatnie ziarniaki i paleczki

Faza II —> osiedlanie się na błonce ziarniaków chorobotwórczych ziarniaków Gram-ujemnych, drobnoustrojów nitkowatych i wrzecionowatych

Faza III —> dojrzewanie płytki, pojawiają się tzw. krętki (drobnoustroje śrubowate)

Systematyczne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych w jamie ustnej i umożliwiają odpowiednio szybkie podjęcie leczenia.

W trakcie badania lekarz lub higienistka :

  • dokładnie zdiagnozuje ewentualne ubytki i podejmie odpowiednie działania zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby zębów,
  • wychwyci i skoryguje błędy dotyczące higieny jamy ustnej, jakie popełniamy w domu,
  • doradzi, w jaki sposób prawidłowo szczotkować oraz nitkować zęby
  • przedstawią metody oczyszczania języka
  • pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów oraz pozostałe artykuły do higieny jamy ustnej

Podstawą prawidłowej profilaktyki są również zabiegi higienizacyjne, które przeprowadzamy w domu. W prawidłowym dbaniu o zęby pomogą nam trzy etapy higieny jamy ustnej:

  1. Szczotkowanie (skuteczne usuwanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmu z powierzchni zębów za pomocą szczoteczki do zębów; najczęściej zalecana techniką jest metoda Roll u dorosłych czyli tzw. wymiatanie lub pomoże nam w tej technice szczoteczka elektryczna, oraz metoda Fonesa- tzw. „kółeczka”- u dzieci)
  2. Nitkowanie (oczyszczanie powierzchni stycznych zębów za pomocą nici między-zębowej). Uwaga! Posiadacze aparatów ortodontycznych i mostów! Używajcie specjalnej nitki ze sztywnym końcem, która umożliwi czyszczenie wokół aparatu i pod mostem, np. Super floss firmy ORAL B.
  3. Płukanie (w zależności od potrzeb pacjenta stosuje się płukanki przeciw próchnicowe, na nadwrażliwość zębów czy poprawiające kondycję zębów oraz przeciw nieświeżemu oddechowi).

Doskonała higiena jamy ustnej oraz zębów to nasz priorytet. Gabinet stomatologiczny RaDent wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia, które pozwalają w sposób komfortowy na wykonywanie takich zabiegów jak:

  • Skaling
  • Polishing
  • Piaskowanie
  • Fluoryzacja

Skaling – jest zabiegiem profilaktycznym. Polega na usuwaniu stwardniałych osadów, czyli kamienia nazębnego z powierzchni zębów i korzeni. Powinien być on wykonywany 1-2 razy w roku. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywana jest równocześnie prawidłowa higiena jamy ustnej. Skaling zalecany jest dla osób ze skłonnością do paradentozy, ponieważ usuwanie kamienia nazębnego w jego wczesnej postaci chroni zęby przed dalszym obnażaniem szyjek zębowych i postępującym zanikiem kości, sygnalizujących często początek paradentozy. Zalecany jest również przed zabiegiem wybielanie zębów. Skaling przeprowadza się przy użyciu skalerów ultradźwiękowych.

Woman patient at dentist

Przeciwwskazania do wykonania Skaling:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:

  • rozrusznik serca
  • pourazowe odklejanie siatkówki oka
  • ciąża
  • przyjmowanie leków hamujących krzepnięcie krwi
  • udar przebyty w czasie krótszym niż pół roku

Polishing – czyli polerowanie powierzchni zębów – jest stosowany po skalingu i piaskowaniu. Pozwala na usunięcie większości osadów miękkich, ale przede wszystkim poprzez nadanie gładkości powierzchni zębów, opóźnia proces ponownego odkładania się kamienia na ich powierzchni. Nasz personel bacznie przygląda się powierzchnią stycznym, często traktowanym po macoszemu w trakcie codziennych domowych zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie – zabieg mający na celu dokładne oczyszczanie zębów z osadów nazębnych oraz nieestetycznych przebarwień pochodzenia zewnętrznego, powstałych przez: palenie tytoniu, kawę, herbatę, czerwone wino.

Piaskowanie wykonywane jest za pomocą piaskarki, która pod ciśnieniem wyrzuca drobinki piasku z wodą, tym samym oczyszczając powierzchnię zębów. Piaskowanie stosuje się również, jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem. Wykonuje się go często po ultradźwiękowym skalingu w celu dokładniejszego usunięcia osadu nazębnego. W zależności od trybu życia oraz stanu uzębienia zaleca się, aby zabieg powtarzać nawet, co kilka miesięcy.  Piaskowanie trwa mniej więcej 20-30 min. i jest  bezbolesne.

W naszym gabinecie oczyszczanie zębów nieinwazyjną piaskarką AirFlow to zabieg minimalnie inwazyjny, lecz maksymalnie zapobiegawczy.

Dlaczego?

  1. Pozwala na dokładne, całkowite usunięcie biofilmu, czyli złozonej struktury bakterii, z zębów, implantów, a także tkanek miękkich.
  2. Zapobiega, powstrzymuje i niweluje choroby przyzębia oraz zapalenia dziąseł.
  3. Pozwala na precyzyjne wykrywanie próchnicy. Ems biofil Discloser uwidacznia obecnośc biofilmu nie tylko na powierzchni szkliwa, lecz także w przestrzeniach międzyzębowych i przy lini dziąseł. Dzięki dokładnie usuniętemu biofilmowi, mamy szansę na precyzyjną diagnostykę.
  4. Idealne rozwiązanie w przypadku leczenia wczesnego stadium periimplantitis.
  5. Możliwośc usuwania kamienia na- i poddziąsłowo.
  6. Brak konieczności polerowania szkliwa pasta po zabiegu.
  7. Skuteczne rozwiązanie przy nadwrażliwości.

Przeciwwskazania do wykonania piaskowania:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegusa choroby górnych dróg oddechowych, astma oskrzelowa.

Fluoryzacja – zalecana jest w przypadku demineralizacji szkliwa, erozji, wysokiego ryzyka występowania próchnicy (dzieci, osoby spożywające duże ilości słodyczy bądź słodzonych napojów, osoby niepełnosprawne) czy też nadwrażliwością zębów.
Fluoryzację przeprowadza się poprzez nałożenie na powierzchnię zębów lakierów lub żeli zawierających wysokie stężenie związków fluoru, po uprzednim oczyszczeniu powierzchni zębowych specjalna szczoteczką.  Zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Zabieg ten jest zalecany przy, np. Demineralizacji  – czyli procesie, który zachodzi na powierzchni szkliwa przy niskim pH jamy ustnej. Polega na rozpuszczaniu hydroksyapatytów szkliwa i jest sytuacją potencjalnie prowadzącą do próchnicy. Do demineralizacji dochodzi przy spożyciu dużej ilości słodyczy oraz słodkich napojów gazowanych czy soków, po których pH śliny spada i długo nie wraca do normy. Na szczęście jest to proces odwracalny- po przywróceniu właściwego pH śliny. Tak, więc skuteczną walką z demineralizacją jest zmiana sposobu żywienia oraz fluoryzacja, która bardzo skutecznie wspomaga REMINERALIZACJĘ.

Dlaczego należy pamiętać o regularnych wizytach higienizacyjnych?

Badania wskazują, iż niedoczyszczona, około siedmiodniowa, płytka nazębna może zawierać nawet 300 milionów drobnoustrojów/ 1 g masy. Na wszelki wypadek przypomnimy, że płytka nazębna, już po 48 godzinach, może przekształcić się w trudny do samodzielnego usunięcia kamień nazębny. Dlatego tak ważne, poza codzienną konsekwentną higieną jamy ustnej, są regularne wizyty na fotelu stomatologicznym, w celu poddania się profesjonalnemu czyszczeniu zębów.

Poniżej kilka przykładów na zgubne konsekwencje posiadania złogów kamienia nazębnego:

– przyczynia się do rozwoju próchnicy

– powoduje stan zapalny dziąseł, co prowadzić może do paradontozy

– prowadzi do nadwrażliwości, poprzez obnażanie szyjek zębowych

-halitoza (przykry zapach z ust)

REZERWACJA