Profilaktyka

PROFILAKTYKA, czyli zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Pozwala na utrzymanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu i nie dopuszcza do powstania m.in. próchnicy czy zapalenia dziąseł.

profilaktyka_nr_1

Szczotkowanie zębów, stosowanie płynu do płukania i nici dentystycznych to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Niezbędne są wizyty kontrolne. Należy je wykonywać nie rzadziej, niż: – co 6 miesięcy u osób dorosłych,co 3-4 miesiące w przypadku dzieci. Systematyczne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych w jamie ustnej i umożliwiają odpowiednio szybkie podjęcie leczenia, podczas których stomatolog:

 • Dokładnie zdiagnozuje ewentualne ubytki i podejmie odpowiednie działania zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby zębów
 • Wychwyci i skoryguje błędy, jakie popełniamy w domu
 • Doradzi, w jaki sposób prawidłowo szczotkować oraz nitkować zęby
 • Pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę czy pastę do zębów

Podstawą prawidłowej profilaktyki są również zabiegi higienizacyjne, jakie przeprowadzamy w domu. W prawidłowym dbaniu o zęby pomogą nam trzy kroki higieny jamy ustnej:

 1. Szczotkowanie (skuteczne usuwanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmu z powierzchni zębów za pomocą szczoteczki do zębów; najczęściej zalecana techniką jest metoda Roll u dorosłych czyli tzw. wymiatanie lub pomoże nam w tej technice szczoteczka elektryczna, oraz metoda Fonesa- tzw. „kółeczka”- u dzieci)
 2. Nitkowanie (oczyszczanie powierzchni stycznych zębów za pomocą nici między-zębowej). Uwaga! Posiadacze aparatów ortodontycznych i mostów! Używajcie specjalnej nitki ze sztywnym końcem, która umożliwi czyszczenie wokół aparatu i pod mostem, np. Super floss firmy ORAL B.
 3. Płukanie (w zależności od potrzeb pacjenta stosuje się płukanki przeciw próchnicowe, na nadwrażliwość zębów czy poprawiające kondycję zębów oraz przeciw nieświeżemu oddechowi).

Odpowiednio do Państwa indywidualnych potrzeb, lekarze gabinetu RaDent przeprowadzą instruktaż właściwej higieny jamy ustnej obejmujący dobór:

 1. Techniki szczotkowania zębów,
 2. Metod oczyszczania przestrzeni między-zębowej
 3. Metod oczyszczania języka,
 4. Artykułów i materiałów do higieny jamy ustnej.

Doskonała higiena jamy ustnej oraz zębów to nasz priorytet. Gabinet stomatologiczny RaDent wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia, które pozwalają w sposób komfortowy na wykonywanie takich zabiegów jak:

 • Skaling
 • Polishing
 • Piaskowanie
 • Fluoryzacja
 • Demineralizacja

Wszystkie te zabiegi możemy określić jako profesjonalny zabieg higieny jamy ustnej lub też profesjonalne czyszczenie zębów, dzięki którym zapobiegamy próchnicy zębów.

Skaling – jest zabiegiem profilaktycznym. Polega na usuwaniu osadów twardych, czyli kamienia nazębnego. Powinien być on wykonywany 1-2 razy w roku. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywana jest równocześnie prawidłowa higiena jamy ustnej. Skaling zalecany jest dla osób ze skłonnością do paradentozy, ponieważ usuwanie kamienia nazębnego w jego wczesnej postaci chroni zęby przed dalszym obnażaniem szyjek zębowych i postępującym zanikiem kości jako początek paradentozy. Zalecany jest również przed zabiegiem wybielanie zębów. Skaling przeprowadza się przy użyciu skalarów ultradźwiękowych.

Przeciwwskazania do wykonania Skaling:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:

 • Rozrusznik serca
 • Pourazowe odklejanie siatkówki oka
 • Ciąża

Polishing – czyli polerowanie powierzchni zębów – jest stosowany po skalingu. Pozwala na usunięcie większości osadów miękkich, ale przede wszystkim poprzez nadanie gładkości powierzchni zębów, opóźnia proces ponownego odkładania kamienia na ich powierzchni.

Piaskowanie – zabieg mający na celu dokładne oczyszczanie zębów z osadów nazębnych oraz nieestetycznych przebarwień zębów pochodzenia zewnętrznego tj.: palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino.

profilaktyka_nr_2

Piaskowanie wykonywane jest za pomocą piaskarki, która pod ciśnieniem wyrzuca drobinki piasku z wodą, tym samym oczyszczając powierzchnię zębów. Piaskowanie stosuje się również jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem. Wykonuje się go również po ultradźwiękowym skalingu celem dokładniejszego usunięcia osadu nazębnego. W zależności od trybu życia oraz stanu uzębienia zaleca się, aby zabieg powtarzać nawet, co kilka miesięcy.  Piaskowanie trwa jedynie 20-30 min w zależności od ilości osadu i jest on bezbolesny.

Fluoryzacja – zalecana jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z demineralizacją szkliwa, erozją, wysokim ryzykiem próchnicy (dzieci, osoby spożywające duże ilości słodyczy bądź słodzonych napojów, osoby niepełnosprawne) czy też nadwrażliwością zębów.
Fluoryzację przeprowadza się poprzez nałożenie na powierzchnię zębów lakierów lub żeli zawierających wysokie stężenie związków fluoru po uprzednim oczyszczeniu powierzchni zębów. Zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Demineralizacja – to proces, który zachodzi na powierzchni szkliwa w niskim pH środowiska jamy ustnej. Polega na rozpuszczaniu hydroksyapatytów szkliwa i jest sytuacją potencjalnie prowadzącą do próchnicy. Do demineralizacji dochodzi przy spożyciu dużej ilości słodyczy oraz słodkich napojów gazowanych czy soków, po których pH śliny spada i długo nie wraca do normy. Na szczęście jest to proces odwracalny- po przywróceniu właściwego pH śliny. Tak, więc skuteczną walką z demineralizacją jest zmiana sposobu żywienia oraz fluoryzacja, która bardzo skutecznie wspomaga REMINERALIZACJĘ.

Formularz kontaktowy

Załącznik (opcjonalnie):

Na podstawie art 9 ust 2 RODO i ustawy z dn. 10.05.2018 r. DZ.U z dn. 24.05.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji na temat polityki prywatności firmy na naszej stronie. Administratorem danych osobowych jest Ra-Dent Stomatologia-Protetyka Rafał Zawojski.